fbpx
imunita-seniorov%ef%bf%bc
RÔZNE

IMUNITA SENIOROV

Organizmus seniora je iný ako u mladých ľudí, preto je potrebné imunite venovať zvýšenú pozornosť. Ako ju posilniť? Rovnako ako v mladosti, i vo vyššom veku má na silu imunity najväčší vplyv náš životný štýl. Väčšina rád odborníkov o tom, ako imunitu posilňovať, smeruje preto práve k strave, spánku, k pohybu či k obmedzeniu užívania škodlivých látok.

Veľa seniorov stráca chuť do jedla, v dôsledku čoho chudne a oslabuje svoju imunitu. Samozrejme existuje aj skupina seniorov s nadváhou, čo je tiež faktor znižujúci  imunitu. Je vhodné zaviesť si pravidelný režim jedál, treba sa naučiť jesť ráno, jogurt, tvaroch, syry s pečivom, desiatu ovocie alebo zeleninu, ktorá obsahuje dostatok vitamínu C, zinok a selén, na obed polievku a kvalitný druhý chod, olovrant chlieb so zeleninovou prílohou a večer niečo ľahké. Je odporúčané dávať si pozor na cukry a tuky. Z mäsa by mala hrať hlavnú úlohu hydina a údené výrobky by ste mali obmedziť na minimum. Veľmi dôležitou súčasťou jedálnička seniora sú kyslé mliečne výrobky, ktoré podporujú črevnú mikroflóru – veľmi dôležitú pre správne fungovanie imunitného systému. Radšej jesť pravidelne, 3 až 5 x denne, menšie porcie. Nesmieme zabúdať na pitný režim, ideálne voda, čaj. Vhodné doplnky stravy doplnia chýbajúce vitamíny, minerály a minimalizujú vedľajšie účinky užívaných liekov.

Primeraná fyzická aktivita je vo vyššom veku rovnako dôležitá ako strava. Stačí pravidelná chôdza, ktorá dokáže zázraky. Aby mala efekt, je potrebné sa jej venovať aspoň trikrát týždenne. Aj dámy a páni vo vyššom veku, majúci určité obmedzenia pohybu, si iste dokážu nájsť vhodnú pohybovú aktivitu: chôdzu, cyklistiku či plávanie. Blahodarne pôsobí aj otužovanie a masáže. Pravidelná fyzická aktivita podporuje krvný obeh, posilňuje svaly a odbúrava napätie, stres i pocity smútku. Pozitívna slnečná energia dodá seniorom aj pozitívnu náladu. Po vhodnej pohybovej aktivite sa zlepšuje aj kvalita spánku, s ktorou mávajú seniori problém. 

0 KOMENTÁROV

Komentár

váš email nebude zverejnený*