fbpx
zivotne-premeny
ZDRAVIE

Životné premeny

Klimaktérium, je obdobie, kedy fyziologicky dochádza k poklesu funkcie vaječníkov a následne k zmenám v celom organizme ženy, čo sa prejavuje fyzickými aj psychickými zmenami. Aj toto životné obdobie je však väčšinovo možné prekonať s minimálnym množstvom nepríjemných zážitkov.

Predlžujúcim sa vekom života žien sa predlžuje aj obdobie po poslednej menštruácii – pomenopauzálne obdobie ako aj obdobie staroby – sénia. Funkcia vaječníkov je vyhasnutá, nedochádza k produkcii hormónov. Najvýraznejšie príznaky prechodu sú spojené s poklesom hladín estrogénov. Postupne sa objavujú návaly tepla, potenie, osteoporóza, zmenšenie prsníkov a maternice. Môže sa objaviť aj inkontinencia. Koža sa stáva suchšou, stenčuje sa jej hrúbka, objavujú sa pigmentácie. Častejšie sa vyskytujú aj psychické problémy – nervozita, úzkosť, podráždenosť alebo nespavosť. S návalmi tepla môže byť spojený aj pocit tlaku v hlave, bolesti hlavy alebo pocity búšenia srdca.

V období klimaktéria organizmus nestačí vlhčiť oči, čoho dôsledkom sú tzv. suché oči. Tie nie sú dostatočne zásobené živinami, z čoho vzniká narušenie normálneho fungovania zraku. Je preto dôležité chrániť si oči slnečnými okuliarmi a zabezpečením priestorov dostatočnou vlhkosťou. Ak nemáte možnosti, ako zaviesť tieto opatrania do života, riešením sú očné kvapky. Zaručujú veľmi efektívne a spoľahlivé zvlhčenie a rehydratáciu suchým a bolestivým očiam.

Naše tipy

Pre čo najbezproblémovejší prechod menopauzou je vhodné sčasti upraviť aj životosprávu. Okrem dostatku telesného pohybu dôležitú úlohu zohráva najmä stravovanie. Môžete sa inšpirovať stravou ázijských žien, ktoré vďaka svojmu jedálničku skoro vôbec nepoznajú návaly. Pomáhajú im fytoestrogény v sóji, v tofu, v slnečnici, v celozrnnej pšeničnej múke a v ľanových semienkach. Okrem uvedených sú vhodné aj zemiaky, zelená fazuľka, čerešne, datle, aníz, fenikel, červená repa a mrkva. Na tanier si v tomto období treba naservírovať aj potraviny s obsahom bóru, ktoré zvyšujú hladinu estrogénu. Ide o jablká, orechy, hrušky, hrozno, broskyne,mandle,med, hrach a šošovicu. V morských rybách a vo vajciach je veľa selénu, ktorý znižuje návaly tepla a tiež podporuje vylučovanie estrogénov. V obdobímenopauzy je vhodné o niečo znížiť denný energetický príjem. Na pitie sa odporúča okrem dostatočného množstva čistej vody aj čaj z lucerny siatej, ktorá z hľadiska obsahu fytoestrogénov patrí k najdostupnejším rastlinám.

www.hylo.sk

0 KOMENTÁROV

Komentár

váš email nebude zverejnený*